p.w. św. Jerzego (Bukówek, kościół filialny)

odpust 24 kwietnia

„Pierwsza wzmianka o kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny pochodzi z 1335 r. Był to kościół drewniany, usytuowany po środku wsi. Z powodu dużego zawilgocenia biskup wrocławski von Jakob Solza polecił w 1550 r. Maryjny kościół przenieść na wyższy poziom. Usypano wtedy górkę z piasku (około 1,5m wysokości) i w 1552 r. wybudowano kościół gotycki, który w XIX wieku otrzymał nowy tytuł świętego Jerzego. Mieszkańcy wraz ze swoim proboszczem ks. Józefem Melerem uznali, że należy także odremontować kościół Świętego Jerzego, co w pełni się udało. 29 czerwca 2002 roku uroczystego poświęcenia dokonał ks. kard. Henryk Gulbinowicz.”

(z Kroniki Wsi Bukówek)

Kościół murowany z kamienia, częściowo tynkowany, jednonawowy z węższym prostokątnym prezbiterium, nakryty dachami dwuspadowymi, krytymi dachówką. Od zachodu wieża prostokątna również z kamienia z najwyższą częścią o konstrukcji szkieletowej, nakryta dachem czterospadowym krytym dawniej gontem, dziś blachą, zwieńczonym sterczyną z chorągiewką. We wnętrzu: barokowy ołtarz z końca XVII w. z obrazem św. Jerzego drewnianymi rzeźbami aniołów, renesansowa chrzcielnica z piaskowca z końca XVI w., gotycki portal zakrystii z początku XVI w. Przy kościele znajduje się krzyż misyjny, a wokół cmentarz z mogiłami powstałymi po 1945 roku.